Ασκληπιός - Φιλαθλητικός 3-1 σετ

Δείτε και άλλα θέματα στην ενότητα:

Με νίκη συνέχισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι Γυναίκες του Ασκληπιού.

Μετά την ήττα στην Σταυρούπολη την προηγούμενη αγωνιστική από τον τοπικό ΕΟΣ, έδειξαν χαρακτήρα και επιβλήθηκαν του Φιλ. Λαρισαϊκού στο Κλειστό της Κατσιμήδου με 3-1 σετ.

Η νίκη αυτή σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα του ομίλου, ανεβάζει την ομάδα του Ασκληπιού στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 21 βαθμούς.

Το παιχνίδι:

Το 1ο σετ ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Ασκληπιού η οποία μπαίνοντας από την αρχή μπροστά στο σκορ με 14-8, κατάφερε στη συνέχεια να αυξήσει την διαφορά σε 20-12 και να τελειώσει το σετ με 25-18.

Το 2ο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Ο Ασκληπιός προηγήθηκε με 8-7, με τον Φιλαθλητικό να αντιδρά και να περνά μπροστά με 14-16. Η συνέχεια στον ίδιο ρυθμό βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 23-23, αλλά με τον Ασκληπιό πιο δυνατό και ένα σερί 3-1 να κάνει το τελικό 26-24 κερδίζοντας μ αυτό τον τρόπο και το δεύτερο σετ.

Το 3ο σετ στο ξεκίνημά του, ήταν μία συνέχεια του προηγούμενου. Ο Ασκληπιός μπήκε μπροστά με 6-5, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 11-11 και να παίρνουν κεφάλι με 11-14. Από το σημείο αυτό και μετά ο Φιλαθλητικός άρχισε να αυξάνει την διαφορά και με ένα σερί 11-4 κατάφερε να κερδίσει το σετ και να κάνει το τελικό 15-25.

Το 4ο σετ ξεκίνησε καλά για τον Ασκληπιό που μπαίνοντας από την αρχή μπροστά στο σκορ με 5-4 και 11-9 αντίστοιχα, κατάφερε να κρατήσει μία διαφορά ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους και με  ένα 15-12 και 19-15 στην συνέχεια, να τελειώσει το σετ με 25-22.

Τα σετ : 1ο 25-18, 2ο 26-24, 3ο 15-25, 4ο 25-22

Διαιτητές :  1ος Χουλιαρόπουλος Δημήτρης,  2ος Αντωνούλης Χρήστος
Γραμματεία :  Ρέμπελου Μαρία

Συνθέσεις :

Α.Σ. ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ :  (Παναγιάρη Σ.)  Γεωργοπούλου Α., Κοτσίρα Δ.(L),  Βουλγαράκη Κ.,  Τόλλιου Ε.,  Χατζηχριστοδούλου Α.,  Γιάννη Β.,  Γατσά Ε.,  Τσιούκα Γ.,  Χύτα Μ.,  Γεωργάκη Ε.,  Παπαθεοδώρου Ε.,  Βράκα Ρ.,  Αθανασοπούλου Ε.(L),  Γεωργίου Μ.

ΦΙΛ. ΛΑΡΙΣΑΪΚΟΣ :  (Παπαδημητρίου Β.)  Κουμπούρα Σ.,  Βαβάτσικου Β(L),  Μαυροπάνου Ο.,  Νιακοπούλου Α.,  Ντουλμπέρη Β.,  Μητσογιάννη Δ.,  Αναγνωστοπούλου Δ(L),  Μπαζιάννα Ε.,  Υφαντή Ε.,  Μπάλλα Σ.,  Παραφέστα Α.,  Σταμπουλή Α.,  Καλόγηρου Π.,  Γαλογαύρου Μ.