Ήττα στις λεπτομέρειες για τον "ΑΣ Ασκληπιός"

Δείτε και άλλα θέματα στην ενότητα:
ΑΣ Ασκληπιός

Με ήττα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον 2ο γύρο της Α2 οι γυναίκες του Ασκληπιού.Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στα Γιάννενα ,με αντίπαλο τον τον AΣ Γιάννενα,γνώρισε την ήττα με σκορ 3-1.

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για το άθλημα ο Ασκληπιός μπήκε καλύτερα στο 1ο σετ και έδειξε ότι η θέση που βρίσκεται είναι πλασματική.

Με πίεση στο σερβις και καλύτερες επιλογές στην επίθεση δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το πρώτο σετ μE 18-25 ,βάζοντας από νωρίς δύσκολα στην γηπεδούχο ομάδα.

Στο 2ο σετ οι ομάδες από νωρίς πήγαιναν πόντο πόντο χωρίς καμιά να καταφέρει να ξεφύγει και να πάρει διαφορά ασφαλείας.Οι εναλλαγές στο σκόρ συνεχόμενες και το ενδιαφέρον αμείωτο αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ 6-5, 9-11, 17-16, 22-21 για να φτάσουμε στο 24-24 και τελικά η ομάδα των Ιωαννίνων πιο ψύχραιμη να παίρνει το σετ με 28-26.

Στο 3ο σετ η γηπεδούχος ομάδα πήρε από νωρίς προβάδισμα 8-1 και φάνηκε ότι θα τελείωνε εύκολα το σετ 16-7, 19-12.Κάπου εκεί αντέδρασαν τα κορίτσια του Ασκληπιού και εκμεταλλευόμενες και την χαλάρωση των Ιωαννίνων ροκάνισαν τη διαφορά,έφτασαν στο 19-18 και 21-20 για να χάσουν τελικά με 25-22.

Στο 4ο σετ είχαμε μάχες πόντο -πόντο,10-9, 16-16, 19-19 για να φτάσουμε και πάλι στο 24-24.Εκεί τα κορίτσια των Ιωαννίνων βρήκαν το σθένος και την ψυχραιμία και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση πήραν τελικά το σετ με 27-25 και το ματς με 3-1.
ΑΣ Γιάννενα(Βίτσιος, Σκορίλας):Μαγκλάρα, Λάγκα, Τσελίδη, Παπάζογλου, Στεφάνου (λ), Αδάμου (λ), Μπιρλαντεάνου, Κουκουτή, Κατσόγιαννου, Σαββαόγλου, Μαγκλάρα Χ., Ντέρου, Βολυράκη, Τάσση.

ΑΣ Ασκληπιός (Βασίλεβα):Κωστοπούλου(λ), Μπόζιου, Κόκκαλη, Βουλγαράκη, Κοτσίρα(λ), Σκέμπη, Παπαθεοδώρου, Χατζηχριστοδούλου, Λάιου, Ταμπρατζή, Αναστασίου, Σούλκο, Γεωργίου.