ΑΟ Τρίκαλα - Ιωνικός 1-0 και πάντα στην κορυφή με +6'

Δείτε και άλλα θέματα στην ενότητα:
ΑΟ Τρίκαλα - Ιωνικός 1-0

Τι και αν το Στάδιο ήταν άδειο λόγω τιμωρίας ;

Οι “κυανέρυθροι” ήταν καλύτεροι στο ντέρμπι με τον Ιωνικό και κέρδισαν δίκαια με 1-0 έχοντας σαν χρυσό σκόρερ τον Ανδρέα Σταματή.

Τα Τρίκαλα πέτυχαν την πιο καθοριστική νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα και έκαναν το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Νίκησαν τον Ιωνικό μπρος σε άδεις εξέδρες και με τον Περικλή Αμανατίδη τιμωρημένο εκτός γηπέδου με 1-0 και ξέφυγαν με έξι βαθμούς τόσο από την ομάδα της Νίκαιας όσο και από την Βέροια.

Στην ουσία η διαφορά είναι επτά βαθμοί αφού είχαν αποσπάσει ισοπαλία στην Νίκαια την πρώτη αγωνιστική ενώ έχουν κερδίσει και την Βέροια εντός.

Τα Τρίκαλα μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο όπου είδαν να τους ακυρώνεται κανονικό γκολ του Σταματή μπήκαν στην επανάληψη αφιονισμένα.

Πέτυχαν ένα εξαιρετικό γκολ με τον Σταματή στο 61’ μετά από ασίστ του Πελάεθ και έχασαν κάμποσες ευκαιρίες να «κλειδώσουν» το ματς.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους πάντες να πανηγυρίζουν έξαλλα την μεγαλειώδη νίκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Αγγελάκης του Σ.Δ. Μακεδονίας. Έδειξε κίτρινες κάρτες  στους  Ριζογιάννη του ΑΟ Τρίκαλα και  Τιεντσέ, Γκοτσούλια  του Ιωνικού

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΟ Τρίκαλα (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής (46’ λ.τρ. Ζαρόπουλος), Σανδραβέλης, Νιάρος, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Οικονομόπουλος, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Σταματής (83’ Τσίπρας), Πελάεθ, Λώττας (77’ Παπαγεωργίου)

Ιωνικός (Δημ. Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Ιωάννου, Φουρλάνος, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ (69’ Σμυρλής), Μακρίδης (75΄ Παπουτσογιαννόπουλος), Κρητικός, Βλαχομήτρος (56΄ Μάναλης), Καλλέργης