Ηττα σοκ στο παγωμένο Κλειστό της Αριδαίας για τον Αίολο

Δείτε και άλλα θέματα στην ενότητα:

Στην Αριδαία σταμάτησε το σερί του Αίολου

Ηττα σοκ, η πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το νικηφόρο σερί της τρικαλινής ομάδας σταμάτησε στην ενδέκατη αγωνιστική και το…. μπλόκο το έβαλε ο ΦΟ Αριδαίας που επικράτησε  με 79-77  εκμεταλλευόμενος τη σκληρή του έδρα , αλλά και την μέτρια παρουσία των παικτών του Ηλία Παπαδημητρίου σε ένα γυμναστήριο που είχε πλαστικό δάπεδο και αφόρητο κρύο.

Οι γηπεδούχοι πάντως μπήκαν πιο «ζεστοί» και προηγήθηκαν με 21-19 στην πρώτη περίοδο,  ενώ στη συνέχεια οι παίκτες του Αίολου βελτίωσαν τα ποσοστά τους και κάνοντας ένα επί μέρους σερί κατάφεραν να “κλείσουν” το ημίχρονο με 36-40 έχοντας και πάλι “οδηγό”  τον  Πανάρα που στο διάστημα αυτό πέτυχε 3 τρίποντα.

Η διαφορά πάντως δεν άνοιξε ούτε στην Τρίτη περίοδο αφού  ο Αίολος δεν μπορούσε να βρει λύσεις σε πολλά παράτολμα σουτ των γηπεδούχων, δέχτηκε 22 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και ίσα που προηγήθηκε με 58-61 .

Το ματς τελικά κρίθηκε από λεπτομέρειες και ο Αίολος που είχε δύσκολη κίνηση και στο τελευταίο πεντάλεπτο, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα ενώ οι παίκτες του ΦΟΑ πανηγύρισαν μια σημαντική επιτυχία

Τα δεκάλεπτα :21-19, 36-40, 58-61, 79-77