«Aυτοκρατορική» σφαλιάρα...!– Τα Τρίκαλα BC διέλυσαν τον Άρη!!!

Δείτε και άλλα θέματα στην ενότητα:

Μπορεί ο Άρης να ήρθε στο Δημοτικό Κλειστό με τον αέρα του φαβορί αλλά… η μεγάλη ψυχή των Τρικάλων BC μίλησε!!!

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη σημείωσαν μια τεράστια νίκη διαλύοντας τους «κιτρινόμαυρους» με 78-62.

Με την επικράτησή τους αυτή τα Τρίκαλα έφτασαν στις 5 κάνοντας μάλιστα και ένα μοναδικό σερί «3 στα 3» και βρισκόμαστε μόλις στην αρχή του 2ου γύρου. Ακόμη μένουν 6 εντός έδρας ματς με ομάδες στα μέτρα των «κυανέρυθρων» και εάν απλά δείξουν την στοιχειώδη σοβαρότητα, θα πάρουν τα ματς που χρειάζονται για να ανανεώσουν για μια ακόμη χρονιά την παραμονή τους στην Α1.
Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησε καλύτερα, έχοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Στα μέσα της πρώτης περιόδου, οι Τρικαλινοί ήταν μπροστά +7 (12-5), αλλά ο Άρης μείωσε τη διαφορά με το δεκάλεπτο να τελειώνει (16-14).

Οι γηπεδούχοι με οδηγό τον Μπάρλοου πάτησαν «γκάζι» στη δεύτερη περίοδο και το 16-14 έγινε γρήγορα 25-14 με τρία συνεχόμενα τρίποντα στο 13’ του αγώνα.

Το επιθετικό «κρεσέντο» από τα 6.75 των Τρικάλων δεν σταμάτησε και με τέσσερα συνεχόμενα αναπάντητα τρίποντα με τους Λούποβι, Μανολόπουλο, Τσαγκαράκη και Μπάρλοου το σκορ έφτασε στο 37-23 δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και η περίοδος τελείωσε στο +13 38-25. Χαρακτηριστικό για το «ξέσπασμα» των γηπεδούχων είναι πως το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε 22-11, με τους παίκτες του Πρίφτη να είναι σαφώς εκτός κλίματος του αγώνα.

Οι «κίτρινοι» έπρεπε να αντιδράσουν στο τρίτο δεκάλεπτο για να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του αγώνα και η ομάδα του Πρίφτη με επτά πόντους του Νίκου Καββαδά και ένα τρίποντο του Ξανθόπουλου έφτασε στο -9 (46-37). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κρατούσαν με σχετική ευκολία τη διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε κακή μέρα και τα Τρίκαλα συνέχισαν με τρομερά ποσοστά ευστοχίας, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 60-42.

Η ομάδα του Πρίφτη δεν έδειχνε σημάδια ανάκαμψης και παρότι μείωσε στο -8 (63-55) στο 6:27 πριν το τέλος του αγώνα, η διαφορά εκτοξεύθηκε ξανά στους +20 για τους γηπεδούχους 77-57 στο 38’, για το τελικό 78-62.

Τα Δεκάλεπτα: 16-14, 38-25, 60-42, 78-62

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6(2),Κάφεϊ 6(1), Λιποβί 10(1), Εζιούκου 5, Μπιρούτα 6, Τσαγκαράκης 11(3), Πουλιανίτης, Μπάρλοου 12(4), Καλλές, Καλογιαννίδης, Χότον 8, Βαρυτιμιάδης.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3(1), Τσαϊρέλης 2, Τζένκις 4, Κάμινγκς 6, Ζάρας 8(1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 10(4), Ντραγκίσεβιτς 16(3)